Smaczny kurczak z porami

Hej! Spisałam przepis na mega prosty kurczak z porami, który nie raz pokazywałam Wam na instastories.

Przepis jest banalny i jest bez nabiału czy glutenu – samo zdrowie. Przygotowanie zajmuje dosłownie 20 minut. 

Składniki na 3-4 porcje: 

– 1-2 pory 

  (jeśli mamy sporego pora, wystarczy. Jeśli mniejszy, to wtedy dwa)

– Mleczko kokosowe – pół albo całe

– Pierś z kurczaka – u mnie zawsze około 500g

– Przyprawy – u mnie przyprawa do kurczaka i kurkuma

– Olej kokosowy do smażenia 

– Kasza gryczana bądź jakakolwiek inna, wedle uznania 

GOTUJEMY!

Zaczynam od nastawienia wody do ugotowania kaszy. Dwa woreczki kaszy gotuję w 3 szklankach wody. Wrzucam kaszę do wrzącej i posolonej wody, gotuję na małym ogniu pod przykryciem 15-20 minut, aż kasza wszystko wchłonie. Polecam ten sposób gotowania (zamiast w plastikowych woreczkach), dzięki czemu kasza zachowa swoje wartości odżywcze – nie wylejemy ich wraz z wodą. 

Kaszę mamy gotową, to zabieramy się do krojenia pora. 

Obcinam górę pora, przemywam i przekrawam na pół. Następnie te połówki także przekrawam na pół, wzdłuż pora. Teraz możemy go porządnie wymyć i jest gotowy do krojenia. 

Pora dusimy na patelni z wodą (u mnie zazwyczaj wystarcza szklanka wody). Czekamy aż por zmięknie i w między czasie zabieramy się za kurczaka. 

Kurczaka kroję w kosteczkę – posypuję przyprawami (tak całkiem porządnie, bo pamiętaj, że por nie był doprawiany), polewam olejem i dokładnie mieszam. 

Następnie kiedy por już zmięknie, wrzucam kurczaka na patelnię i smażę wszystko razem kilka minut, aż kurczak się zetnie. Potem wystarczy dodać mleczko kokosowe – zazwyczaj u mnie wystarcza pół mleczka, ale czasami dodaje całe. Jeśli chcemy lekko gęstszy sos, to możemy posypać odrobiną mąki kokosowej. Dusimy kilka chwil i gotowe!

SMACZNEGO!

Leave a Reply