Skuteczny płyn do dezynfekcji, który zrobisz w domu

Hej!

Dzisiaj w skórcie przedstawiam bardzo prosty przepis na spray/płyn dezynfekujący, który zabija bakterie i wirusy.

W internecie znajdziecie mnóstwo takich przepisów, ale proszę Was o jedno: sprawdzajcie czy te przepisy mają racje bytu. Większość z nich niestety nie jest precyzyjna, a stężenie w roztworze końcowym jest za małe! A co za tym idzie? Preparat nie dezynfekuje.

Aby płyn dezynfekujący był skuteczny musi mieć conajmiej 60% zawartości czystego alkoholu! Sugeruje się stężenie o 60% do 70%.

Oczywiście, jest to mocny preparat, bowiem bazuje na alkoholu, który może wysuszyć czy podrażnić skórę. Jednak uważam, że najbardziej powinno nam zależeć na dezynfekcji, a nie nawilżeniu dłoni.


Ja spray dezynfekujący robię w ten sposób:

  • 35 ml spirytusu rektyfikowanego 95%
  • 13 ml wody przegotowanej/destylowanej – ja użyłam hydrolatu pomarańczowego
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego (opcjonalnie, może być również np. eukaliptusowy).

Finalnie otrzymyjemy około 48 ml roztworu z 70% zawartością alkoholu! Mieści się w szklaną buteleczkę o pojemności 50 ml.


I to wszystko. Tutaj nie ma większej magii. Po prostu woda zmieszana ze spirytusem. Używam go do dezynfekcji telefonów, klamek, włączników światła czy innych przedmiotów. Ręce myję po prostu mydłem. Zamiast wody możecie dodać glicerynę, wtedy taki preparat będzie łagodniejszy, jeżeli chcecie go stosować na skórę.

Czy alkohol jest skuteczny?

Według WHO oraz licznych badań naukowych: tak. Z jednego badania wynika, że: najwyższą skuteczność przeciwdrobnoustrojową można uzyskać przy użyciu etanolu (60% do 85%), izopropanolu (60% do 80%) i n-propanolu (60% do 80%). Działalność jest szeroka i natychmiastowa. Wydaje się, że etanol jest najbardziej skuteczny przeciwko wirusom; podczas gdy propanole mają lepszą aktywność bakteriobójczą niż etanol. Żaden z alkoholi nie wykazał potencjału nabytej oporności bakteryjnej.

Czy mydło jest wystarczające do umycia dłoni?

Tak, jeżeli jesteś w domu i masz dostęp do mydła i wody, to jak najbardziej będzie to najbardziej odpowiednia forma zdezynfekowania dłoni i skuteczniejsza niż żele antybakteryjne. Jednak najważniejszy jest sposób mycia i jego długość. Ręce umyte szybko i niedokładnie wciąż mają na sobie bakterie czy wirusy! Aby ich się pozbyć, mycie dłoni musi być dokładne, pełne, zaś po umyciu ręce trzeba wytrzeć do sucha. Nie musisz używać mydła 'antybakteryjnego’, każde mydło będzie w porządku.

Bądź dokładny!

Przygotowując taki płyn trzeba być dokładnym, najprościej jest to zrobić strzykawką z miarką, albo mierzyć wagą.

Jeżeli chcecie przygotować więcej albo mniej roztworu to w necie macie przeliczniki spirytusu, skorzystajcie (np. tutaj). Proporcje będą się różnić w zależności od tego jakiego alkoholu użyjecie (spirytus 96%, 95%, wódka?), sprawdzajcie to!

Plus, pamiętajcie, że tylko kupne produkty dają 100% gwarancji dezynfekcji. To jest produkt robiony w domu, trzeba mieć to na uwadze.

Pozdrawiam!

Nat

źródła:
https://www.compoundchem.com/2020/03/04/hand-sanitisers/
https://www.cdc.gov/mmwr/PDF/rr/rr5116.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30020626
https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf

Leave a Reply