Jak zmywać krem z filtrem z twarzy? Odpowiednie zmywanie SPF’ów

Coraz więcej się mówi o codziennym stosowaniu kremów SPF, jednak zdecydowanie mniej uwagi poświęca się poprawnemu zmywaniu takiego typu kremów z twarzy. O ile stosowanie kremów z filtrem jest ważne w kontekście ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, o tyle nieodpowiednie pozbywanie się z ich twarzy, może mieć niemiłe konsekwencje dla codziennego zdrowia i kondycji skóry. 

Dlaczego odpowiednie zmywanie kremów tego typu jest ważne? Ponieważ konsekwencje niepoprawnego zmywania SPF mogą być znaczące dla skóry i brak poświęcenia temu tematowi uwagi może skutkować zaburzeniem bariery hydrolipidowej, większym podrażnieniem, pojawieniem się zaskórników, wyprysków, czy nasilenia objaw trądziku. Nieodpowiednio oczyszczona skóra twarzy to także gorsza penetracja kosmetyków, które na nią nakładamy – a co za tym idzie, mniejsze efekty codziennej pielęgnacji. 

Mówiąc o zmywaniu kremów SPF, warto podzielić je na kategorie:

  • Kremy niewodoodporne, bez pigmentu i koloru, czyli standardowe kremy z filtrem 

Co mówią badania? Krem niewodoporony i bez pigmentu teoretycznie można zmyć samym żelem do mycia twarzy jeżeli nie było na skórze makijażu – mówi o tym jedno badanie, w którym wykazano, że umycie twarzy samym żelem było wystarczające aby pozbyć się standardowego kremu z filtrem. Czy możemy to brać 1:1? Nie do końca. Choć badanie jest ciekawe i może nam dać pole do eksperymentowania (że jednak nie zawsze tylko oczyszczanie dwuetapowe), to warto wziąć pod uwagę, że w owym badaniu użyte były tylko dwa (!) produkty: jeden żel do twarzy i jeden olejek oraz kremy z filtrem jednej marki. Nie mamy żadnych informacji, czy wyglądałoby to tak samo w przypadku innych produktów i warto brać na to poprawkę. 

Kremy z filtrem są bardzo różne, jedne są lekkie i zmywają się z łatwością, zaś inne są ciężkie i mocno osadzające, w niektórych przypadkach dochodzi również kilkukrotna reaplikacja kremów z filtrem w ciągu dnia – warto to wszystko ocenić, zanim zdecydujemy się na metodę oczyszczania. 

Tak więc jak postępować? 

Jeżeli na skórze mamy lekki i niewodoodporny krem z filtrem oraz nie mamy makijażu, możemy spróbować myć twarz jednym produktem: żelem bądź pianką do twarzy. Oczyszczanie powinno być dokładne i trwać od 30 do 60 sekund, podczas których produkt dokładnie jest rozprowadzany po skórze, bez pomijania linii włosów czy żuchwy (gdzie często pojawiają się zaskórniki poprzez niedokładnie oczyszczanie).

Dobrą metodą będzie również dwuetapowe oczyszczanie przy użyciu płynu micelarnego w pierwszym etapie, oraz żelu bądź pianki w drugim etapie. 

Jeżeli na skórze oprócz kremu z filtrem masz makijaż/puder albo wykonujesz reaplikacje kremu z filtrem w ciągu dnia, poleciłabym dwuetapowe oczyszczanie skóry z użyciem olejowych produktów. 

  • Kremy wodoodporne z/albo pigmentem i kolorem 

Kremy wodoodporne (bez albo z pigmentem) oraz kremy niewodooporne ale z pigmentem stawiam w tej samej kategorii ponieważ mocno osadzają się na skórze i potrzebują odpowiedniego oczyszczania. 

W takim przypadku zdecydowanie polecam wykonywanie dwuetapowego oczyszczania. W pierwszym etapie świetnie będą się sprawdzać olejowe formuły: balsamy, masełka, mieszanki olejowe oraz emulsje do demakijażu. Jako drugi etap oczyszczania możemy użyć standardowo żelu bądź pianki.

Formuły olejowe dostępne na rynku są emulgujące bądź nie. Formuły emulgujące to takie, które możemy zmyć za pomocą samej wody i zaraz potem możemy przejść do drugiego etapu oczyszczania skóry. Jest to o tyle wygodne, że nie ma potrzeby zdejmowania olejowych formuł za pomocą wacika/ręczniczka. 

Jeżeli mamy produkt nie-emulgujący, to polecam tutaj ściągniecie produktu i zanieczyszczeń wacikiem/ręczniczkiem zanim przystąpimy do mycia twarzy żelem/pianką. 

Skóra wrażliwa czy podrażniona

Dla takich skór stosowanie kremów z filtrem może być problematyczne, nie ze względu na same kremy (chociaż często też i one same stanowią problem), ale właśnie ze względu na potrzebę dokładnego zmywania ich. Takie skóry mają naruszone bariery lipidowe skóry, o którą trzeba dobrze dbać – jak wiemy, oczyszczanie skóry może na tę barierę wpływać negatywnie. Co w takim przypadku? Warto się zastanowić, czy nie lepiej najpierw odbudować barierę skóry, a dopiero potem zabrać się za stosowanie filtrów. Jeżeli jednak z różnych względów zależy Ci na stosowaniu kremów z filtrem, na pewno pomocne będzie wybieranie tych lekkich i niewodoodpornych, a w kwestii zmywania ich można eksperymentować z emulsjami do mycia twarzy, które są delikatniejsze niż żele do twarzy i olejami, które w mniejszym stopniu naruszają barierę lipidową skóry.   

Źródła: Chen W, He M, Xie L, Li L. The optimal cleansing method for the removal of sunscreen: Water, cleanser or cleansing oil? J Cosmet Dermatol. 2019;00:1–5

Leave a Reply